Co może SALUS Smart Home?
Przykłady reguł OneTouch
Automatyka sterująca utrzymuje zadaną temperaturę w każdym pomieszczeniu (sterowanie strefowe). Harmonogramy dbają o energooszczędną pracę ogrzewania. Do czego jeszcze przydaje się smart home? Jak poprawia komfort i zapewnia oszczędności na rachunkach za prąd czy wodę?
Poznaj przykładowe reguły OneTouch, czyli wzajemne zależności między urządzeniami we wspólnej sieci domowej. Jakie scenariusze stworzysz dla: ogrzewania, oświetlenie, większej funkcjonalności i ochrony domu?
Na straży oszczędzania
Wychodzisz do pracy o różnych porach? Zapisz regułę, w której naciśnięciem przycisku przestawisz regulatory w tryb niższego zużywania czynnika grzewczego. Zamontuj aktywator reguły przy drzwiach. Oszczędzisz energię, a co za tym idzie – pieniądze. Na godzinę przed powrotem wyłączysz regułę oszczędnościową w aplikacji. Po powrocie powita Cię komfortowa temperatura. Możesz też zapisać regułę, która ożywi dom, gdy wyłączysz alarm przy wejściu – zapalą się światła i rozproszą ciemność. Wykorzystasz do tego inteligentne przekaźniki i smart plugi.
Wietrzenie „z głową”
Jeśli zapominasz wyłączyć ogrzewanie na czas wietrzenia, ustaw regułę, która zrobi to za Ciebie w momencie uchylenia okna. Pomoże w tym czujnik otwarcia współpracujący z regulatorem. Nigdy więcej nie zapłacisz za „docieplanie okolicy”.
Pomoc podczas kąpieli
Kąpiesz niemowlę codziennie o tej samej godzinie? Zapisz regułę, dzięki której w tym czasie wzrośnie temperatura w łazience, podgrzeje się posadzka, włączą się boczne ledy. Wykorzystasz tu sterowniki dla ogrzewania podłogowego i smart wtyczkę.
Jasno po zmroku
Ładnie oświetlony dom, to zadbany dom. Wykorzystaj inteligentny przekaźnik i stwórz regułę, która włączy oświetlenie elewacyjne o zachodzie słońca i wyłączy je o wschodzie. Możesz to też zrobić we wskazanych godzinach lub w powiązaniu z pracą innych sprzętów, np. gdy otworzy się brama.
Światło i rolety
Reguły OneTouch odciążą Cię od wykonywania powtarzalnych czynności. Najlepszym przykładem będzie powiązanie pracy rolet z pracą lamp, które włączą się, gdy opadną rolety. Kiedy okna się ściemnią(RS600), pokój się rozwidni (SPE600).
Nocne rozterki
Po położeniu się do łóżka rozmyślasz, gdzie zapomniałeś zgasiłeś światło? Każda włączona lampa pomnaża koszty utrzymania domu. Wystarczy zbudować regułę w systemie SALUS smart Home, która wyłączy światła w całym budynku (SR600 razy liczba lamp). Wywołasz ją jednym przyciskiem (CSB600). Regułę uruchomisz także w smartfonie.
Reguła nocna
Wstając nocą chcesz komfortowo przejść przez korytarz? Zapisz regułę, która, wykrywając Twoją obecność po zmroku (MS600) i włączy oświetlenie (SR600). Jeżeli masz kota albo psa, nie obawiaj się przypadkowych włączeń. Czujnik nie zareaguje na ruchu obiektu do 36 kilogramów.
Symulator obecności domowników
Stwórz reguły zapalające i gaszące wybrane światła. O wpisanych godzinach w pokojach lampy będą ciemnieć, jaśnieć, włączać się, wyłączać – pozorując Twoją obecność. Dla mocniejszego efektu dodaj zamykanie oraz otwieranie rolet. Regułę uruchomisz zdalnie.
Energooszczędne święta
Stwórz harmonogram, który o wybranych godzinach włączy i wyłączy lampki na Twoim drzewku świątecznym. Dekoracje świetlne nie będą Cię sporo kosztować. Zapisz regułę, dzięki której dom będzie oświetlony do wybranej godziny, a nie do rana.
O poranku
Ustaw rolety tak, aby otwierały się o wschodzie, a zamykały o zachodzie słońca. Żeby pobudka była bardziej komfortowa, zapisz regułę otwierającą roletę stopniowo: na 30%, potem na 50%, aż wreszcie na 100%.
Spontaniczny wyjazd
Stwórz scenariusz przygotowujący na Twój przyjazd domek w górach lub nad morzem. Wystarczy utworzyć reguły, które włączą temperaturę komfortową i oświetlenie. Uruchomisz je jeszcze przed podróżą lub w trakcie.
Mniejsze zużycie wody oraz prądu
Oto przykłady energooszczędnych reguły OneTouch:
- Wentylator w łazience włączy się wtedy, kiedy wejdziesz do środka.
- Pompa cyrkulacyjna w łazience będzie pracowała przez kilka minut – gdy używasz ciepłej wody.
- Światło włączy się, gdy będziesz w ubikacji i wyłączy, kiedy tylko wyjdziesz.
Dobre powietrze
Zbyt wilgotne pomieszczenia powodują rozwój grzybów i pleśni. Stwórz regułę, dzięki której regulator pokojowy wykryje niekorzystną wilgotność (Quantum). System uruchomi wentylator (SR600). Jeśli regulator wskaże niedostateczną wilgotność, system uruchomi nawilżacz powietrza.
Otwórz bramy wjazdowe
Jednym przyciskiem otwieraj bramy (CSB600). Zainstaluj go w wygodnym miejscu, np. przy garażu. Ustaw regułę zamykającą bramy po upływie określonego czasu. Możesz też otwierać bramę z aplikacji internetowej.
Zdalne otwieranie drzwi
Z systemem SALUS Smart Home wpuścisz do garażu osobę, której ufasz. Zrobisz to dzięki aplikacji, gdziekolwiek jesteś. Kurier nie będzie musiał zostawiać przesyłki na wycieraczce, ryzykując, że ktoś ją zabierze. Może bezpiecznie wsunąć paczkę do garażu.
Sygnał awaryjny
Koszt budowy domu są potężne, a często brak w nim najprostszych zabezpieczeń, np. czujnika dymu, zalania. Zapisz reguły, które ostrzegą przed pożarem (SD600), wyciekiem wody (WLS600). Dostaniesz SMS, gdy pojawi się dym albo z pralki wydostanie się woda.
Alarm bez syreny
Najprostszą metodą na ochronienia domu przed włamaniem jest zamontowanie czujnika otwarcia przy wejściu i ustawienie reguły wysyłającej SMS, jeśli ktoś otworzy drzwi/okno podczas Twojej nieobecności. Będziesz mógł poprosić o pomoc sąsiada lub policję. A jeśli, wykrywając ruch w korytarzu, w pokojach zapalą się światła i zamkną rolety, złodziej poczuje się nakryty i zrezygnuje z kradzieży.
Zdradliwe szafki
Boisz się, że dziecko otworzy szafkę z detergentami? Zamontuj przy niej czujnik otwarcia i ustaw regułę wysyłającą powiadomienie. Tak samo zabezpieczysz ważne dokumenty.
Na straży Twojej budowy
SALUS Smart Home zadba o bezpieczeństwo na każdym etapie budowy – nawet w czasie jej trwania. Co zrobi system, jeżeli ułożysz reguły zabezpieczające?
- Uruchomi halogeny, jeżeli ktoś pojawi się na posesji.
- Włączy syrenę, kiedy ktoś niepowołany otworzy drzwi wykańczanego domu.
- Wyśle Ci SMS o tym wszystkim.
Statusy SALUS Smart Home
STATUSY to pakiety reguł w Twoim inteligentnego domu. Aktywują scenariusze dla zdefiniowanych okoliczności (np. lato, wyjazd, przyjęcie)
Twoje lato
Rutyna letnia różni się od zimowej. Przy upałach nie ogrzewasz, regulatory nie pracują. Na zewnątrz długo jest jasno, w późniejszych godzinach potrzebujesz świateł. O innych porach zamykają i otwierają się rolety. Zapalasz światełka przy basenie. Możesz dla nich ustawić indywidualny schemat pracy.
Twoje przyjęcie
Świąteczny rytm jest inny niż codzienny, dlatego warto obmyśleć osobny scenariusz, np. instalacji grzewczej, oświetlenia. Temperatura w salonie dłużej będzie komfortowa, bo dłużej nie śpisz. Światło będzie przyciemnione, rolety odsłonięte – inaczej niż w innych dnach o tej porze – dając widok na ogród i parking.
Twój wyjazd
Wyjeżdżając na dłużej, przygotujesz dom do swojej nieobecności. Temperatura wejdzie w tryb ekologiczny. Po zmroku uruchomi się symulująca Twojej obecność. Otrzymasz SMS, jeżeli ktokolwiek otworzy drzwi w garażu lub uchyli okno.
SALUS Sart Home to nie tylko regulatory i sterowanie ogrzewaniem. To rozbudowany system, sprawiający że życie staje się przyjemniejsze i bezpieczniejsze. Pamiętaj tylko, iż warunkiem stworzenia takiego domowego systemu sterowania jest posiadanie uniwersalnej bramki oraz aplikacji internetowej.
Chcesz wiedzieć więcej na temat SALUS Smart Home? Zapraszamy do obejrzenia filmów!