Dlaczego warto kupić nowoczesny kocioł gazowy?

Dlaczego warto kupić nowoczesny kocioł gazowy?

Nowoczesne kotły gazowe kondensacyjne znacznie różnią się od swoich tradycyjnych odpowiedników. To ekonomiczna i ekologiczna alternatywa, która powinna być brana pod uwagę zwłaszcza teraz, gdy odchodzi się od ogrzewania paliwami konwencjonalnymi.

Kocioł czy piec? A to nie to samo?

Wiele osób planując zakup urządzenia gazowego, które miałoby służyć do ogrzewania domu, szukałoby… pieca. Tymczasem na sklepowych półkach nie znajdziemy nowoczesnych pieców gazowych, a…. kotły! Choć wydawać by się mogło, że nowoczesny piec gazowy jest tym samym co kocioł, to okazuje się, że nic bardziej mylnego. Piec służy do ogrzewania tego pomieszczenia, w którym się znajduje. Paliło się w nim węglem lub drewnem, co było nieekologiczne i nieefektywne. Piec nie jest podłączony do instalacji centralnego ogrzewania, natomiast kocioł ma za zadanie podgrzać wodę, która krąży w rurach oraz dociera do grzejników emitujących ciepło rozmieszczonych w różnych pomieszczeniach. Tym, czego szukają współcześni inwestorzy, jest więc kocioł gazowy, a nie piec.

Nowoczesne kotły gazowe – kondensacyjne czy tradycyjne?

Współczesne kotły do centralnego ogrzewania można podzielić na tradycyjne kotły z otwartą komorą spalania i kotły kondensacyjne. Choć ich funkcja jest taka sama, różnią się zasadniczo budową i sposobem działania. Spaliny z kotła tradycyjnego o temperaturze powyżej 100°C są odprowadzane na zewnątrz budynku, a znajdujące się w nich ciepło – bezpowrotnie tracone. Jest to nieekologiczne i nieopłacalne. Kotły kondensacyjne natomiast odzyskują energię ze spalin. To właśnie dlatego ich sprawność jest wyższa.

Warto wiedzieć, że przepisy wprowadzone przez Unię Europejską nie zalecają stosowania tradycyjnych kotłów gazowych w domowych instalacjach. Dyrektywa ErP narzuciła także konkretne wymogi dotyczące sprawności kotłów gazowych. Jedynie nieliczne kotły tradycyjne są w stanie im sprostać – z kotłami kondensacyjnymi nie ma tego problemu. Same wymogi wobec pomieszczenia, w którym zainstalowany jest kocioł, w przypadku kotłów kondensacyjnych są o wiele mniej restrykcyjne. Gdy doda się do tego coraz mniejszą różnicę w cenie między kotłami tradycyjnymi a kondensacyjnymi oraz o wiele wyższą sprawność tych drugich, okazuje się, że nie ma się nad czym zastanawiać – nowoczesny kondensacyjny kocioł gazowy jest najlepszym wyborem pod każdym względem.

Na czym polega kondensacja i dlaczego jest tak opłacalna?

Zjawisko kondensacji, które wykorzystują nowoczesne kotły gazowe, polega na skropleniu pary wodnej, która jest jednym z produktów spalania w kotłach gazowych, obok m.in. dwutlenku węgla. Podczas spalania gazu temperatura przy powierzchni palnika sięga kilkuset stopni Celsjusza. To dzięki temu wytwarzane jest ciepło potrzebne do ogrzania domu lub ciepłej wody użytkowej. Ciepło jest przekazywane w wymienniku przepływającej przez niego wody grzewczej.

W kotle kondensacyjnym zamontowany jest dodatkowy wymiennik, którego zadaniem jest odzyskanie energii ze spalin. Jego specjalna konstrukcja sprowadza temperaturę spalin poniżej tzw. punktu rosy. Para wodna skrapla się, w efekcie czego zostaje wytworzona energia i odzyskane ciepło utajone, które w normalnych warunkach zostałoby stracone. Woda powracająca z instalacji centralnego ogrzewania do kotła przepływa przez wymiennik i odbiera ciepło.

Dzięki zjawisku kondensacji i odzyskaniu dodatkowej porcji ciepła, kotły kondensacyjne mogą cieszyć się o wiele wyższą sprawnością niż tradycyjne urządzenia gazowe. Największą wydajność osiągają, gdy działają w instalacji z ogrzewaniem niskotemperaturowym, np. podłogowym. Jednak sprawdzą się także w połączeniu z tradycyjnymi grzejnikami – ich sprawność będzie wówczas nieco niższa, ale nadal zadowalająca. Ważne, aby temperatury wody w instalacji nie zawyżać bez uzasadnienia. Tym, na co bezwzględnie trzeba zwrócić uwagę, jest fakt, że kotły kondensacyjne działają najsprawniej, gdy nie są nadmiernie obciążone. Dlatego tak istotne jest, aby dobrać je do konkretnej nieruchomości i instalacji, a później poddawać je regularnie przeglądom serwisowym.

Nowoczesny kocioł gazowy dwufunkcyjny i jednofunkcyjny – który wybrać?

Od tego, czy kocioł gazowy ma odpowiadać wyłącznie za ogrzewanie czy także za podgrzanie ciepłej wody użytkowej, będzie zależało, czy wybierzemy urządzenie jedno- czy dwufunkcyjne. Co do zasady, nowoczesne kotły gazowe dwufunkcyjne odpowiadają jednocześnie za ogrzewanie i podgrzanie ciepłej wody użytkowej w sposób przepływowy. To kompaktowe urządzenia, które zmieszczą się nawet w małej łazience. Z kolej kotły jednofunkcyjne będą odpowiadać za zasilanie instalacji centralnego ogrzewania. Oczywiście kocioł jednofunkcyjny można rozbudować o zasobnik, a część tego typu urządzeń ma zintegrowane zasobniki. Wówczas tylko z nazwy będą jednofunkcyjne – tak naprawdę będą spełniać dwie funkcje – zasilać instalację c.o. i c.w.u.

W przypadku mieszkań i małych domów, z jedną łazienką, gdy jednoczesne zapotrzebowanie na ciepłą wodę nie jest duże, a ponadto nie ma miejsca na instalację zasobnika, wystarczający będzie kocioł dwufunkcyjny. W większych domach, z kilkoma punktami odbioru ciepłej wody działającymi jednocześnie (kuchnia, łazienki) zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie kocioł z zasobnikiem o pojemności dostosowanej do potrzeb mieszkańców. Pozwoli to na nagrzanie wystarczającej ilości ciepłej wody i korzystanie z niej do woli bez martwienia się o to, że kocioł “nie nadąży z produkcją”.

Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest również takie, że kocioł jednofunkcyjny odpowiada za ogrzewanie budynku, a na potrzeby podgrzania ciepłej wody jest instalowana pompa ciepła. W sprzedaży znajdują się także urządzenia hybrydowe – połączenie kotła gazowego z powietrzną pompą ciepła.


Evodens AMC – kocioł kondensacyjny z segmentu Premium

Na jakie parametry zwrócić uwagę, wybierając nowoczesny kocioł gazowy?

Moc kotła gazowego musi być bezwzględnie dobrana do konkretnej instalacji w danej inwestycji. W przypadku nowoczesnego kotła warto zwrócić uwagę na moc minimalną urządzenia, która jest istotna, gdy dla zapewnienia komfortu cieplnego budynek wymaga znacznie niższej mocy niż dla wytworzenia ciepłej wody użytkowej. Dobrze też, aby w przypadku większego chwilowego zapotrzebowania na moc potrzebną do przygotowania c.w.u., kocioł miał tę moc dostępną.

Po dobraniu odpowiedniej mocy kotła i jego zainstalowaniu należy także urządzenie właściwie skonfigurować. To zadanie dla doświadczonego instalatora. Będzie on wiedział, że nie należy niepotrzebnie zwiększać temperatury wody w instalacji, bo przyniesie to straty. Po osiągnięciu zadanej temperatury w pomieszczeniu, termostat pokojowy lub głowica termostatyczna w grzejniku doprowadzają do wyłączania palnika w kotle. Jeśli pomieszczenia będą nagrzewać się zbyt szybko i intensywnie, praca palnika będzie co chwilę przerywana, a powtórne załączenie palnika będzie generowało straty związane z rozruchem.

Gdy kocioł będzie zainstalowany np. w łazience albo w kuchni, warto zwrócić uwagę także na parametry związane z hałasem, który będzie emitowało urządzenie. Czym innym jest przy tym moc akustyczna, a czym innym średnie natężenie dźwięku w odległości 1 m w skali dBA. Ten pierwszy parametr zwykle jest wyższy.

Wybierając urządzenie, warto przeanalizować także deklarowane zużycie energii elektrycznej czy emisję tlenków azotu. Obie wartości sygnalizują, jaki wpływ ma urządzenie na środowisko naturalne, a pierwszy parametr może decydować w pewnej mierze o koszcie eksploatacji kotła.

Przy jakichkolwiek wątpliwościach podczas analizowania oferty urządzeń różnych producentów, warto zasięgnąć opinii doświadczonego instalatora. W folderach reklamowych można znaleźć czasem parametry, które nie mają żadnego odniesienia do rzeczywistości, w której będzie użytkowane urządzenie, ani nawet do obowiązujących przepisów. Dotyczyć to może nawet tak – wydawałoby się – uniwersalnej wartości jak sprawność urządzenia.

Kotły kondensacyjne – oferta De Dietrich

Marka De Dietrich ma w swoim portfolio urządzenia zarówno z segmentu pomp ciepła, jak i kotłów kondensacyjnych. Stawiając na nowoczesne rozwiązania, daje swoim klientom wybór najbardziej optymalnego i dopasowanego do ich potrzeb systemu grzewczego. Wśród kotłów kondensacyjnych wyróżnić należy Evodens AMC – kocioł z segmentu Premium, stojący kocioł Modulens, a także nowość Inidens – kocioł wykonany w technologii Hydrogen Ready – przygotowany do spalania gazu z domieszką 20% wodoru. Kotły kondensacyjne De Dietrich są dostępne w wersji jednofunkcyjnej, dwufunkcyjnej, ze zintegrowanymi podgrzewaczami c.w.u., a także podgrzewaczami wiszącymi pod kotłem.