Gotowy sposób na 3 obiegi grzewcze
KOMPLEKSOWY ZESTAW. GOTOWY DO DZIAŁANIA.
W ofercie marki AFRISOBasic pojawił się zestaw mieszający BPS na 3 obiegi grzewcze.
Bazą zestawu jest rozdzielacz ze sprzęgłem hydraulicznym BLH 890. Dlaczego producent nazywa to rozdzielaczem, a nie sprzęgłem? Standardowe sprzęgło jest rurą pustą w środku. Odpowiada za warstwowy rozkład temperatury, tzn. na górnych przyłączach jest wyższa temperatura zasilająca.
Znacznie lepszy sposób to wyrównanie wartości temperatur zasilających wszystkie 3 obiegi. Dlatego w rozdzielaczu BLH 890 wbudowano kierownicę przepływu – wyrównuje te wartości. Każda grupa BPS zamontowana na górze lub dole rozdzielacza dostaje identyczną temperaturę zasilania.
Kierownica przepływu wbudowana w rozdzielacz BLH 890.
Aby kierownica była efektywna, trzeba podłączyć obiegi grzewcze w odpowiedniej kolejności. Dla ułatwienia w rozdzielaczu BLH 890 wyjścia są czytelnie oznaczone kolorami – czerwony to zasilanie, niebieski to powrót.
Rozdzielacz BLH 890 wyposażony jest fabrycznie w: zawór spustowy KFE, odpowietrznik ręczny i wieszak ułatwiający montaż na ścianie. Uzupełniającym akcesorium jest dwuczęściowa izolacja ograniczająca straty ciepła.
GRUPY POMPOWE BPS
W gamie są trzy modele do obsługi konkretnych obiegów. Niektóre grupy można zastosować w kilku rodzajach obiegów.
Grupy przeznaczone są do instalacji grzewczych i chłodzących (tylko grupa z termostatycznym zaworem ATM dedykowana jest wyłącznie do instalacji grzewczych). Wszystkie grupy BPS są już wyposażone w niezbędną armaturę: filtr siatkowy, zawór odcinający na zasilaniu, zawór odcinający z wbudowanym zaworem zwrotnym i precyzyjne termometry. Można wybrać wersję z pompą Grundfos UPM3 albo Wilo Para SC. Jest też specjalne miejsce na montaż czujnika temperatury do jeszcze dokładniejszego pomiaru.
Jakie grupy pompowe BPS są do wyboru?:
- grupa bezpośrednia, bez zaworu mieszającego, która łączy źródło ciepła z instalacją grzejnikową, płaszczyznową albo ładowania zasobnika c.w.u.
- grupa z obrotowym zaworem mieszającym ARV 362. Zawór można uzupełnić o siłownik ARM – dzięki systemowi ProClick można to szybko zrobić bez użycia narzędzi. Całość podłączona do odpowiedniego regulatora zdalnie reguluje temperaturę zasilającą instalację.
- grupa z zaworem termostatycznym ATM, łączy źródło ciepła z instalacją płaszczyznową (np. podłogówką). Tu nie potrzeba dodatkowego regulatora, bo sama reguluje temperaturę zasilającą instalację w zakresie 20÷43°C.
DOBÓR GRUPY BPS DO KONKRETNEJ INSTALACJI
Najpopularniejsze są 3 rodzaje obiegów – ładowania zasobnika c.w.u., grzejnikowy i podłogówka.
Do ładowania zasobnika c.w.u. sprawdzi się grupa bezpośrednia (BPS 990, BPS 995) – trzeba go jak najszybciej wygrzać bez specjalnego obniżania temperatury. Do obiegu grzejnikowego nada się grupa bezpośrednia (BPS 990, BPS 995) lub grupa z obrotowym zaworem mieszającym (BPS 996, BPS 997). Grup bezpośrednia to dobry wybór przy grzejnikach z głowicami termostatycznymi, które ograniczą ilość dostarczanego ciepła. Jeśli jest potrzeba globalnego sterowania temperaturą wychodzącą na grzejniki, warto użyć grupy z obrotowym zaworem mieszającym. Do obiegu płaszczyznowego polecana jest grupa z obrotowym zaworem mieszającym (BPS 996, BPS 997) lub z zaworem termostatycznym (BPS 991, BPS 992) – trzeba tutaj obniżyć temperaturę czynnika, bo tego typu instalacje mają niskie temperatury zasilające.
Kompletny, gotowy do pracy zestaw BPS można wykonać w 3 prostych krokach:
Zestaw montuje się w pionie lub poziomie. Zaprojektowano go na źródło ciepła z lewej strony, ale w łatwy sposób można zamienić strony.
JAK STEROWAĆ ZESTAWAMI BPS?
Aby zestaw pracował efektywnie, trzeba odpowiedniego sterowania grupy z obrotowym zaworem mieszającym. Przyda się tutaj siłownik sterowany przez regulator wbudowany w źródło ciepła lub regulator zewnętrzny, np. AFRISO BWC 310. Można też zamontować rozwiązanie 2w1 – regulator AFRISO ACT ProClick.
Grupy pompowe BPS mogą być użyte w instalacji niezależnie, bez rozdzielacza, np. do ochrony przed niską temperaturą powrotu lub regulacji odpowiedniej temperatury wychodzącej na grzejniki.