Grundfos SQ/SQE – kompaktowe i niezawodne pompy głębinowe

Grundfos SQ/SQE – kompaktowe i niezawodne pompy głębinowe

Poszukujesz pompy głębinowej, która zmieści się w odwiercie o niewielkiej średnicy, a jednocześnie będzie wystarczająco mocna, aby sprostać wymaganiom w różnorodnych zastosowaniach?  

Pompy SQ/SQE to najbardziej kompaktowe urządzenia z rodziny pomp głębinowych Grundfos. Ich budowa oraz szereg unikalnych funkcji i zabezpieczeń gwarantują długie lata niezawodnej eksploatacji w zakresie zaopatrzenia w wodę, nawadniania i obniżania poziomu wód gruntowych.  

Pompy głębinowe Grundfos SQ/SQE to kompaktowe, 3-calowe, wielostopniowe pompy odśrodkowe przeznaczone do montażu w odwiertach o średnicy 3’’ lub większych. SQ pracują ze stałą prędkością obrotową, natomiast pompy SQE wyposażone są w napęd o zmiennej prędkości obrotowej, który umożliwia regulację prędkości w zależności od zapotrzebowania. Dzięki temu pompa zapewnia stałe ciśnienie tłoczenia wody, niezależnie od liczby otwartych kranów.  

Pompy Grundfos SQ/SQE produkowane są w pięciu wielkościach: SQ/SQE 1, SQ/SQE 2, SQ/SQE 3, SQ/SQE 5 i SQ/SQE 7. Liczby w oznaczeniu typu oznaczają optymalną wydajność danej pompy wyrażoną w m3/godz. Maksymalna wysokość podnoszenia najmniejszej pompy SQ(E) 1 sięga 230 metrów słupa wody, a maksymalna wydajność największej pompy SQ(E) 7 wynosi 9 m3/godz. Dobór najbardziej odpowiedniej do danego zastosowania pompy ułatwiają poradniki i programy doboru dostępne na stronach internetowych firmy Grundfos (grundfos.pl) 

Cenione za swoją niezawodność i łatwość montażu, pompy SQ/SQE od lat są chętnie wybierane zarówno przez wykonawców studni, jak i właścicieli domów. Przyjrzyjmy się bliżej najważniejszym cechom i zaletom tych pomp.  

SQ/SQE– budowa i montaż  

Korpus pompy SQ/SQE jest wykonany ze stali nierdzewnej, a pływające wirniki i łożyska z materiałów kompozytowych, węglika wolframu i ceramiki. Zapewnia to wysoką odporność na korozję oraz ścieranie przez piasek i pozwala wydłużyć okres eksploatacji pompy oraz ograniczyć konieczność prac serwisowych. Taka konstrukcja skutkuje również mniejszą o ok. 40% masą pompy w stosunku do pomp konwencjonalnych (masa największej pompy wynosi 6,7 kg). Dzięki takiemu rozwiązaniu, montaż pompy może być wykonany przez jedną osobę, bez konieczności użycia dźwigu. 

Unikalną cechą pomp SQ/SQE oraz jedną z ich największych zalet jest wysokosprawny silnik z magnesami trwałymi sterowany przez wbudowany konwerter, zamieniający napięcie zasilania z jednofazowego na trójfazowe, które następnie zasila silnik pompy. Dzięki temu wszystkie pompy SQ/SQE mogą być zasilane z sieci jednofazowej, a użytkownik korzysta z takich zalet silnika trójfazowego, jak np. zwiększona sprawność w szerokim zakresie pracy silnika czy zwiększony w stosunku do silników jednofazowych moment rozruchowy.  

Pompa SQ/SQE, pomimo że zasilana jest jednofazowo, nie wymaga rozrusznika oraz innych urządzeń zabezpieczających, gdyż wszystkie zabezpieczenia są standardowo wbudowane w pompę. SQ/SQE wymaga też mniejszego niż dla innych pomp zewnętrznego zbiornika membranowego.

SQ/SQE – zaawansowane funkcje i zabezpieczenia 

Pompy SQ/SQE wyposażono w zaawansowane funkcje i zabezpieczenia, które istotnie wpływają na ich niezawodną pracę.  

Wbudowany układ łagodnego rozruchu znacznie zmniejsza wartość prądu rozruchowego, chroniąc instalację pompową przed uderzeniami hydraulicznymi. Zmniejsza to zużycie elementów pompy i instalacji oraz zapewnia niezawodny rozruch bez zawirowań i bez utraty momentu rozruchowego, który jest większy niż w przypadku konwencjonalnych, 3-fazowych silników zasilanych bezpośrednio z sieci. Niski prąd rozruchowy zmniejsza obciążenie elektryczne. Jego nominalna wartość, jak i nominalna wartość prędkości obrotowej pompy, są osiągane po 2-3 sekundach od uruchomienia. 

Istotną zaletą pomp SQ/SQE, szczególnie ważną wszędzie tam, gdzie napięcie zasilania w sieci może ulegać wahaniom, jest zabezpieczenie przed wzrostem i spadkiem napięcia zasilania. Silnik pompy SQ/SQE działa w zakresie napięcia zasilania od 150 V do 280 V z bardzo małym wpływem na wydajność pompy. Dla porównania, konwencjonalny silnik 4" o nominalnym napięciu zasilania 230 V może zwykle pracować tylko w zakresie 207–244 V. Gdy napięcie zasilania spadnie poniżej 180 V, SQ/SQE nadal pracuje z nieco zmniejszoną prędkością, aby chronić silnik przed zwiększonym prądem. Gdy napięcie spadnie poniżej 150 V lub przekroczy 280 V, silnik wyłącza się całkowicie. Kiedy napięcie powróci do akceptowalnego poziomu, pompa automatycznie uruchomi się ponownie. Pompa może także wytrzymać krótkotrwałe przepięcia do 6000 V.

Wirnik silnika pompy SQ/SQE, rotor z magnesami trwałymi, wydziela bardzo mało ciepła do otoczenia. W kombinacji z wydajnym wewnętrznym systemem odprowadzania ciepła z rotora, statora i łożysk, zapewnione są optymalne warunki pracy dla silnika. Silnik pompy SQ/SQE posiada także dodatkowe wbudowane zabezpieczenie termiczne, wyłączające go, gdy temperatura przekroczy krytyczną granicę. W porównaniu z konwencjonalnymi pompami 4", wymagającymi instalacji zewnętrznego zabezpieczenia termicznego, które dodatkowo wymaga ręcznego resetowania, takie rozwiązanie znacząco wpływa na wygodę eksploatacji pompy. 

Pompy SQ/SQW wyposażone są również w funkcję ochrony przed suchobiegiem. Zintegrowane zabezpieczenie automatycznie wyłącza pompę w przypadku wykrycia niedoboru wody. Silnik będzie następnie próbował ponownie uruchomić się, co 5 minut, aż do powrotu wody do pompy. Takie rozwiązanie zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się, a w konsekwencji nawet uszkodzeniu silnika pompy. 

Szczegółowe informacje o pompach SQ/SQE można znaleźć na stronach internetowych Grundfos, szczególnie w modułach szkoleniowych Grundfos Ecademy www.grundfos.com/pl/learn/ecademy. 

Typowe zastosowania pomp SQ/SQE w instalacjach zaopatrzenia w wodę 

- domy jedno i wielorodzinne 
- małe gospodarstwa rolne 
- domki letniskowe 
- systemy nawadniania (ogrody, sady, szklarnie) 
 
Podstawowe dane techniczne pomp SQ/SQE  
 
- Temperatura pracy: 0 do +40 °C 
- Zasilanie: 1 x 200-240 V, 50/60 Hz; 1 x 100-115 V, 50/60 Hz (tylko dla silników 0,7 kW) 
- Pełne obciążenie: 2,5 do 10,7 A 
- Klasa izolacji: IP68 
- Przyłącza: Rp 1¼ lub 1½ 
- Wartość pH: 5 – 9 
- Średnica pompy: 74 mm 
- Średnica otworu studni: minimum 76 mm 
- Głębokość montażu: max. 150 m poniżej statycznego poziomu wody i min. 0,5 m poniżej dynamicznego poziomu wody 
- Standardowa długość kabla zasilającego: 1,5 m 

- Możliwość montażu w położeniu pionowym i poziomym