Jubileusz 135-lecia Odlewni Zawiercie S.A.
EE Odlewnia wczoraj...
Historia dzisiejszej Odlewni Zawiercie zaczęła się w 1886 roku, kiedy to Ernest Erbe na gruntach wsi Łośnica założył niewielką kuźnię produkującą narzędzia rolnicze dla okolicznej ludności. Fabryka starała się podążać za postępem technologicznym i już 1895 roku uruchomiła pierwszy piec martenowski, co stanowiło niezwykle ważny etap na drodze podnoszenia jakości wytapianego metalu.
Korzystne uwarunkowania rynkowe sprawiły, że już 6 lat później doszło do uruchomienia odlewni produkującej białe żeliwo ciągliwe, a w 1901 roku do uruchomienia produkcji łączników. Wkrótce zakład stał się monopolistą w zakresie produkowanych wyrobów w całym Królestwie Polskim. Wtedy też zmienił nazwę z „Kuźnia Ernest Erbe” na „Fabryka Łączników i Wyrobów Lano- Kutych Ernest Erbe” w Zawierciu, a znak firmowy „EE” stał się wyróżnikiem uznanej jakości i tradycji firmy.
Najbardziej burzliwe dzieje Odlewni przypadają na okres dwóch wojen światowych. Podczas pierwszej niemal całkowicie zamarła produkcja, zaś podczas drugiej produkcja miała służyć wojsku okupanta, co wywołało czynny opór ze strony pracowników i represje ze strony niemieckiego nadzoru. Po II wojnie światowej znalazła się pod nadzorem państwowym i już kilka tygodni po ustaniu działań wojennych podjęła produkcję maszyn rolniczych. Z czasem poszerza asortyment produkcji, stając się „Odlewnią Żeliwa i Wytwórnią Łączników”, pod którą to nazwą funkcjonuje do 1995 roku. Wtedy objęta zostaje Narodowymi Funduszami Inwestycyjnymi, a w 2003 roku odkupiona od nich przez Grupę Kapitałową Gwarant. W 2015 roku kolejnym właścicielem Odlewni zostaje Supra Investments SA i w 2018 roku przybiera swoją właściwą nazwę „Odlewnia Zawiercie SA”
EE Odlewnia dzisiaj...
Dzisiejsza Odlewnia posiadająca 135-letnią tradycję i doświadczenie w zakresie produkcji łączników z żeliwa ciągliwego białego oraz odlewów, to systematycznie rozbudowywany i modernizowany zakład wyposażony w nowoczesny park maszynowy.
Zaawansowane procesy technologiczne i ekologiczne oraz wysoko wykwalifikowana kadra inżyniersko-techniczna zapewniają światowe uznanie dla jakości produktów, spełniających wymagania norm polskich i międzynarodowych. Marka „EE” utrzymuje doskonałą opinię oraz cieszy się zaufaniem zadowolonych klientów z całego świata. EE łączniki są dziś doskonale rozpoznawalne na kontynentach w Europie, Azji, Afryce, Ameryce Północnej i Południowej.
Główną gałęzią produkcji dzisiejszej Odlewni Zawiercie S.A. są łączniki z żeliwa ciągliwego białego do instalacji wodnych, centralnego ogrzewania, gazowych, przeciwpożarowych, tryskaczowych i przemysłowych. Produkowane są również odlewy z rożnych gatunków żeliw dla sektora armatury przemysłowej, kolejnictwa, energetyki, zbrojeniowego, górniczego, transportu, motoryzacji i rolnictwa.
W ofercie zawierciańskiej odlewni znajdziemy również odlewy precyzyjne, do produkcji których wykorzystuje się technologię traconego wosku. Produkuje się je ze staliwa węglowego, niskostopowego i wysokostopowego oraz z metali nieżelaznych takich jak stopy miedzi.
Kategorie
Tagi