Kompaktowe i wielofunkcyjne hydrofory GRUNDFOS SCALA

Kompaktowe i wielofunkcyjne hydrofory GRUNDFOS SCALA

Budowa domowych hydroforów przez wiele lat nie ulegała większym zmianom. Tradycyjny hydrofor składał się z pompy samozasysającej wyposażonej w łącznik ciśnienia o stałym lub nastawialnym ciśnieniu załączania oraz zbiornika, najczęściej o pojemności kilkudziesięciu litrów.

Ostatnie lata przynoszą duże zmiany i możemy obserwować odwrót od klasycznych rozwiązań w stronę kompaktowych urządzeń podnoszących ciśnienie. Do takich właśnie nowoczesnych hydroforów należą modele SCALA1 i SCALA2 firmy Grundfos.

Pierwsza na rynku pojawiła się przeznaczona do zastosowania w domu i ogrodzie SCALA2. Wyposażono ją w przetwornicę częstotliwości, dzięki czemu pompa utrzymuje stałe ciśnienie wody wybierane z szerokiego zakresu od 1,5 do 5,5 bara.

Młodszą siostrą tego zawansowanego technologicznie urządzenia jest SCALA1, która choć nie posiada przetwornicy częstotliwości, to wyróżnia się wieloma cechami, umożliwiającymi jej szerokie zastosowanie.

SCALA1 i SCALA2 - budowa i montaż

Oba hydrofory są urządzeniami typu „wszystko w jednym”. Oznacza to, że obudowa urządzenia mieści wszystkie niezbędne elementy: pompę, zbiornik, zawory zwrotne oraz łącznik ciśnienia. Taka kompaktowa budowa jest wielką zaletą wszędzie tam, gdzie przestrzeń, w której urządzenie ma zostać zamontowane, jest niewielka np. w domach jednorodzinnych pozbawionych piwnicy, niewielkich domkach letniskowych lub altanach na działkach.

Budowa hydroforów SCALA umożliwia również ich łatwy montaż, który jest możliwy do wykonania przez większość właścicieli nieruchomości. Prosty, niewymagający użycia narzędzi montaż został czytelnie przedstawiony w instrukcji obsługi urządzenia oraz w obrazkowym przewodniku, które kupujący znajdzie w opakowaniu.

Kolejną zaletą konstrukcji hydroforów SCALA jest ich cicha praca. Poziom hałasu generowany przez te urządzenia jest porównywalny do tego generowanego przez domową zmywarkę (SCALA2) lub ekspres do kawy (SCALA1). Znacznie cichsza, w porównaniu do tradycyjnych hydroforów, praca pomp SCALA jest możliwa m.in. dzięki silnikom chłodzonym wodą.

Zarówno SCALA1, jak i SCALA2 wykonane są w stopniu ochrony IPX4D i mogą być instalowane na zewnątrz.


SCALA 1 montaż na zewnątrz

 

SCALA 2 montaż na zewnątrz

 

SCALA 2 montaż wewnątrz

Hydrofory SCALA - zabezpieczenia i alarmy

SCALA1 i SCALA2 wyposażone są w szereg zabezpieczeń przed niepożądanymi stanami w instalacji zaopatrzenia w wodę.

Diodowy wskaźnik „Grundfos EYE” pozwala zweryfikować podłączenie zasilania, pracę silnika lub jego zatrzymanie spowodowane zakłóceniem lub awarią.

Oba modele posiadają zabezpieczenie przed suchobiegiem. W przypadku pracy z samozasysaniem, aktywowanie alarmu i wyłączenie pompy z powodu braku wody na stronie ssawnej pompy jest opóźnione o czas, w którym pompa powinna zassać wodę z maksymalnej głębokości 8 m (ok. 5 minut). Jeżeli pompa pracuje z napływem, to w przypadku braku wody na wlocie zabezpieczenie wykryje brak ciśnienia i przepływu po około 40 sekundach, a pompa zastanie wyłączona.

Pompy posiadają również funkcję wykrywania nieszczelności w instalacji lub wycieków wody z niedokręconych zaworów czerpalnych. Choć obie pompy mogą pracować na zewnątrz, jedynie SCALA2 wyposażona jest w zabezpieczenie przeciw zamarzaniu wody.

SCALA1 i SCALA2 – podstawowe różnice

Podstawową cechą różniącą oba modele jest zastosowanie przetwornicy częstotliwości w pompie SCALA2 oraz jej brak w SCALI1. SCALA2 utrzymuje zatem stałe ciśnienie po stronie tłocznej bez względu na zmiany rozbioru. Żądane ciśnienie można ustawić w zakresie od 1,5 do 5,5 bara. Przy zmianach rozbioru w instalacji z pompą SCALA1, ciśnienie po stronie tłocznej zmienia się zgodnie z charakterystyką pompy. Ważna jest więc znajomość maksymalnego rozbioru, aby dobrać odpowiednią wielkość tej pompy.

Zarówno SCALA1, jak i SCALA2 są zdolne do zasysania wody, jednak modyfikacja charakterystyki ssania jest możliwa tylko w pompie SCALA1. Przełącznik w obudowie pompy umożliwia wybranie trybu pracy odpowiedniego w sytuacji, gdy woda zawiera nadmierną ilość powietrza lub gdy pompa będzie pracować z napływem.

Tym, co różni pompy SCALA 1 i SCALA2 są również ich możliwości w zakresie komunikacji. SCALA1 oferuje możliwość sterowania pompą za pomocą technologii Bluetooth, natomiast SCALA2 nie posiada tej funkcji. Sterowanie pompą SCALA1 możliwe jest dzięki darmowej aplikacji GO Remote, którą wielu instalatorów zna jako pomocne narzędzie w pracy z pompami ALPHA2 i ALPHA3. Aplikacja umożliwia włączanie i wyłączanie pompy na odległość oraz ustawianie czasu jej pracy. Bardzo przydatnym narzędziem dostępnym w aplikacji jest funkcja kalendarza, umożliwiająca programowanie okresów pracy pompy, co znakomicie sprawdza się przy wykorzystaniu hydroforu SCALA1 do nawadniania. Za pomocą aplikacji możemy także skonfigurować zestaw dwóch pomp, uaktywnić i wybrać opcje sterowania dla zewnętrznego sygnału wejściowego, wygenerować raport z pracy pompy oraz odczytać dziennik ostrzeżeń i alarmów. SCALA1 posiada możliwość sterowania sygnałem zewnętrznym, co znacznie rozszerza zakres zastosowania tego modelu. Pompę można dzięki temu wykorzystać m.in. do napełniania zbiornika z zastosowaniem łącznika poziomu, w automatycznych instalacjach nawadniających współpracujących z czujnikiem wilgotności gleby oraz w instalacjach z zewnętrznym przetwornikiem ciśnienia.

SCALA1 czy SCALA2 – który hydrofor wybrać?

Dzięki kompaktowej budowie, solidnemu wykonaniu i wykorzystaniu nowoczesnych technologii, oba modele są znakomitym wyborem dla osób szukających wielofunkcyjnych hydroforów do domu i ogrodu. Do podnoszenia ciśnienia wody w budynkach, w sytuacji, gdy utrzymanie stałego ciśnienia przy zmieniającym się rozbiorze jest priorytetem, najlepiej sprawdzi się SCALA2. Do zaopatrzenia w wodę i nawadniania idealnym wyborem będzie natomiast SCALA1. Ten model należy wybrać również, jeśli przewidujemy potrzebę zwiększenia wydajności poprzez dołączenie drugiej pompy, jeśli chcemy móc sterować urządzeniem zdalnie, za pomocą smartphone’a oraz wtedy, gdy dysponujemy bardziej ograniczonym budżetem.