Nieefektywne działanie instalacji z powodu jej nieprawidłowego uruchomienia

Nieefektywne działanie instalacji z powodu jej nieprawidłowego uruchomienia

Wyzwaniem podczas uruchamiania instalacji grzewczych jest osiągnięcie odpowiedniego przepływu w instalacji, przy optymalnej wydajności pompy, i uzyskanie największego komfortu dla mieszkańców. Nie jest to jednak łatwe, ponieważ dzisiejsze instalacje grzewcze często różnią się pod względem budowy i działania.

Wyzwania związane z uruchamianiem instalacji grzewczej

Wszyscy natknęliśmy się na skutki uboczne nieodpowiedniego uruchomienia:

  • Nadmierne zużycie energii
  • Hałas
  • Zbyt szybkie zużywanie się elementów instalacji
  • Niezadowoleni klienci

Nie jest to łatwy problem do rozwiązania. Podczas montażu pompy bardzo często trudno jest określić ustawienia, których należy użyć. A to może być źródłem niepotrzebnych kłopotów. Standardowo prędkość obrotowa pompy w instalacji została ustawiona w taki sposób, aby zapewnić odpowiednie ciśnienie, umożliwiające określony przepływ wody w instalacji we wszystkich strefach budynku. Ale nie zawsze jest to idealne rozwiązanie.

Problemy związane z ustawieniami

W przypadku większości pomp istnieje zalecane ustawienie dla optymalnej pracy instalacji. Poniżej przedstawiamy wymagania dwóch najpopularniejszych instalacji – ogrzewania podłogowego i ogrzewania grzejnikowego.

Instalacje ogrzewania podłogowego

Jest to skuteczny sposób na ogrzanie domu, ale ze względu na niską temperaturę wody w instalacji wymaga ona starannego uruchomienia (ustawienia pompy i zrównoważenia). Straty ciśnienia w rozdzielaczu ogrzewania podłogowego są praktycznie niezależne od zapotrzebowania/przepływu ciepła do poszczególnych stref. Oznacza to, że pompa powinna być ustawiona na ciśnienie stałe, gdzie różnica ciśnienia jest utrzymywana na stałym poziomie, zapewniając stały przepływ w każdej pojedynczej strefie, niezależnie od liczby stref. Zapewnia to prawidłową temperaturę w pomieszczeniach, komfort dla właściciela domu i pozwala uniknąć niepotrzebnego zużycia energii.

Instalacje ogrzewania grzejnikowego

Z drugiej strony, grzejniki z termostatycznymi zaworami grzejnikowymi (TRV) wykorzystują te zawory do regulacji przepływu wody przez grzejnik w zależności od zapotrzebowania na ciepło. Zapewnia to prawidłową temperaturę w pomieszczeniach i optymalny komfort dla właściciela domu. Niskie zapotrzebowanie na ciepło/przepływ prowadzi do zmniejszenia strat ciśnienia w rurach i kształtkach instalacji grzewczej. W tym przypadku zbyt wysokie ciśnienie pompy powoduje niepotrzebne zużycie energii, a także ryzyko powstawania hałasu w zaworach. Wówczas pompę należy ustawić na ciśnienie proporcjonalne, tak aby różnica ciśnienia była dostosowana do wymaganego przepływu w instalacji.

AUTOADAPT ułatwia pracę każdego dnia

Pompy obiegowe Grundfos mają szereg możliwości, które pomogą Ci znaleźć odpowiednie ustawienie dla instalacji grzewczej, bez względu na to, czy pompa jest zintegrowany z kotłem, pompą ciepła czy też jest zamontowana w instalacji oddzielnie.

Najprostszym sposobem rozwiązania większości problemów związanych z uruchomieniem, jest wybór pompy obiegowej z funkcją Grundfos AUTOADAPT. Funkcja ta ciagle dostosowuje nastawy pompy tak, aby sprostać rzeczywistemu zapotrzebowaniu na ciepło – na przykład w zależności od wielkości instalacji i zmieniającego się zapotrzebowania na ciepło w ciągu roku. Funkcja ta znajdzie ustawienie, które zapewnia optymalny komfort przy minimalnym zużyciu energii, a także przyczynia się do szybkiego, bezpiecznego i łatwego uruchomienia. Podsumowując, funkcja AUTOADAPT pomaga zapewnić najniższe możliwe zużycie energii, i jednocześnie komfort dla mieszkańców.

KORZYŚCI Z FUNKCJI AUTOADAPT

  • Zapewnienie mieszkańcom optymalnego komfortu cieplnego
  • Minimalizowanie wezwań serwisowych
  • Mniejsze ryzyko wystąpienia hałasu w instalacji