Oszczędzanie energii w inteligentnym domu

Oszczędzanie energii w inteligentnym domu

Automatyzacja domowa zapewnia wygodę i buduje przytulny klimat. Bywa, że porównuje się ją nawet do magii. Jednak smart home może więcej. Zwłaszcza wtedy, gdy szukamy oszczędności energii. Niższe rachunki są w naszych rękach.

Czy inteligentny dom jest drogi?

Smart home kojarzy się z czymś ekskluzywnym. Z czymś, co nie pomoże przytrzymać pieniędzy w budżecie domowym. Z kolei wysoka cena zniechęca. Czy słusznie? Urządzenia smart home to nie są tylko gadżety w luksusowych willach. To jasne, że poprawiają komfort życia, ale duża ich część służy usprawnieniu pracy instalacji domowych. A jeśli instalacje pracują sprawnie, pobierają mniej energii i pomagają oszczędzić pieniądze.

Opłaty za energię są stałe, zaś urządzenia, które nią sterują, to wydatek jednorazowy. Skoro energia jest droga, trzeba mądrze zarządzać jej zużywaniem, aby nie truć przyrody i niepotrzebnie nie dokładać. Pamiętajmy, że nieracjonalny pobór energii nie zawsze zależy od naszej dyscypliny. Bez wsparcia nowoczesnych algorytmów sterujących nie da się uniknąć energetycznej rozrzutności. Sami nie jesteśmy w stanie tak ustawić poboru, żeby spora część energii wykorzystywanej przez instalacje domowe nie została roztrwoniona. Dlatego oszczędność energii w każdym budynku (czy to mieszkalnym, czy biurowym) powinna być naszym niepisanym obowiązkiem.

Jakie urządzenia wybrać?

Energooszczędnych smart urządzeń mamy naprawdę wiele: dla systemów grzewczych, oświetleniowych, systemów bezpieczeństwa. Pozostaje pytanie, z których zrezygnować, a w które zainwestować.

Listwy sterujące, siłowniki, regulatory, głowice TRV

Systemy sterujące ogrzewaniem to najważniejsza kategoria rozwiązań dbających o oszczędność energii. Wszystko dlatego, że wydatki na ogrzewanie napędzają największe koszty. Aby utrzymać je w ryzach, potrzebujemy nowych technologii. Ważnym elementem systemu sterowania jest listwa centralna do ogrzewania podłogowego, która pozwala kontrolować rozdział czynnika grzewczego za pomocą siłowników. We właściwym momencie regulator temperatury wysyła sygnał grzania lub zaprzestania grzania. Dzieje się tak dzięki pomiarowi temperatury pomieszczenia i porównywania jej z temperaturą zadaną. Podobnie w przypadku głowicy TRV – to element instalacji grzejnikowej – która, w połączeniu z regulatorem pokojowym, rozdziela ciepło do kaloryferów. Zawsze tylko tyle ciepła, ile trzeba.

Inteligentne wtyczki i czujniki

Smart plugi, inaczej inteligentne wtyczki, niewiele kosztują, a potrafią oszczędzać energię. Jak? Smart plug jest technologicznym przedłużeniem gniazdka elektrycznego. Gdy podepniemy do niego np. lampkę, smart plug w wybranym czasie włączy ją lub wyłączy. Dzięki temu nie będzie się świeciła, gdy nie jest potrzebna – pobierze mniej prądu, a my oszczędzimy. Rozszerzone gniazdko świetnie się sprawdzi w budowaniu scenariuszy pracy inteligentnego domu. Pozwoli na sterowanie lampą zależnie od pracy innego urządzenia, od wschodu, zachodu słońca lub innej pory. Podobnie sytuacja ma się z czujnikami – np. ruchu. Można stworzyć regułę wyłączającą światło, gdy w pokoju nikogo nie będzie. Oczywiście najpierw należy zaprogramować reguły w aplikacji smart home.

Warto też zwrócić uwagę na inne czujniki, które przysłużą się energooszczędności. Choćby na ściemniacz światła czy czujnik otwarcia, który zasygnalizuje np. otwarcie okna i – wpleciony w stosowną regułę – umożliwi wyłączenie ogrzewanie w wietrzonym pokoju. Przydatny będzie także czujnik zalania – sprzężony z układem hydraulicznym, spowoduje zamknięcie dopływu wody po wykryciu awarii.

Podsumowanie

Technologia pozwala zmniejszyć zużycie energii. Wystarczy sprawdzić możliwości i postawić na produkty smart home, które pomogą sterować tym procesem. Zanim się zdecydujemy na jakikolwiek zakup, zastanówmy się, które urządzenia faktycznie pomogą zoptymalizować nasze zużycie energii. Jest to ważne przy instalacjach, które pochłania najwięcej pieniędzy (ogrzewanie, oświetlenie). Takie rozwiązania będą procentowały latami. Nawet najprostsze modele regulatorów pokojowych pozwolą utrzymać temperaturę zadaną w pomieszczeniach. Nie wspominając o tych, które mają bardziej rozbudowane harmonogramy. To konkretne sposoby na przytrzymanie pieniądze w domowym budżecie.