Podwyższanie ciśnienia z nowymi pompami Grundfos
Już od kilkunastu lat Grundfos z powodzeniem oferuje pompy samozasysające JP oraz hydrofory Hydrojet JP budowane na bazie tych pomp. Przez ten okres produkty te zyskały opinię trwałych i niezawodnych. Typoszereg tych pomp obejmował dwie wielkości: JP 5 i JP 6 a hydrofory z łącznikiem ciśnieniowym posiadały zbiorniki, najczęściej o pojemnościach 24 i 50 litrów.
Korzystając z wieloletnich doświadczeń, Grundfos wprowadził bogatszy typoszereg pomp samozasysających na sprawdzonej konstrukcji oraz hydroforów budowanych na ich bazie. W zależności od zapotrzebowanej wydajności i ciśnienia, klienci mogą obecnie wybierać spośród czterech typów pomp:
JP 3-42,
JP 4-47,
JP 4-54,
JP 5-48.
Pierwsza cyfra w oznaczeniu typu to wydajność wyrażona w m3/godz. a druga to maksymalna wysokość podnoszenia wyrażona w metrach słupa wody.
Pompa samozasysająca Grundfos JP
Pompy są zaprojektowane do zastosowań domowych, ale mogą znaleźć zastosowanie również w ogrodnictwie, nawadnianiu, myjniach samochodowych i w wielu innych działach rolnictwa.
Dzięki właściwości samozasysania pompa może zasilać dom w wodę zarówno ze studni wierconej jak i kopanej wyposażonej w kręgi (cembrowanej) lub podnosić ciśnienie, gdy w sieci wodociągowej jest ono za niskie.
JP są pompami jednostopniowymi z wbudowanym, bardzo skutecznym układem do wytwarzania podciśnienia. Dzięki temu pompa wykazuje dobre właściwości samozasysające i efektywnie „zasysa” zimną wodę z około 8 m. Cała hydraulika pompy jest umieszczona w korpusie ze stali nierdzewnej. Króćce pompy: ssawny i tłoczny posiadają 1” gwint wewnętrzny.
Pompy JP potrzebują niewielkiej przestrzeni montażowej, wymiary (403x193x302) mm, a dzięki uchwytowi są łatwe do przenoszenia (masa ok. 10 kg). Każda pompa sprzedawana w Polsce jest wyposażona w przewód zasilający o długości 2 m zakończony wtyczka Schuko. Jest zatem gotowa do użycia zaraz po wyjęciu z opakowania.
Na uwagę zasługują wysokie dopuszczalne temperatury otoczenia i pompowanego medium. Wynoszą one odpowiednio + 55C i +60C, co dla tego typu pomp jest cechą wyjątkową.
Stopnień ochrony silnika IP44 sprawia, że pompy te mogą pracować na zewnątrz. Przy takim montażu stacjonarnym zaleca się stosowanie zadaszenia, jako ochrony przed intensywnym deszczem i słońcem. Silnik posiada wbudowane zabezpieczenie termiczne, więc nie jest wymagana żadna dodatkowa ochrona. Jeżeli silnik z powodu przegrzania zostanie wyłączony, załączy się on samoczynnie po ostygnięciu. W takim przypadku należy zidentyfikować przyczynę przegrzewania się silnika i usunąć ją.
Na bazie nowych pomp JP oferowane są w szerszym niż dotychczas zakresie hydrofory. Pod względem automatyki mogą być one wyposażone w łącznik ciśnienia lub w sterownik ciśnienia. W pierwszym przypadku hydrofory posiadają zbiornik poziomy o pojemności 20 litrów (hydrofory JP PT-H) lub pionowy o pojemności 18 litrów (hydrofory JP PT-V). Ciśnienie załączania jest ustalone na stałe i wynosi 2,2, bara.
W drugim przypadku pracą hydroforu zarządza sterownik typu PM (Pressure Manager).
Hydrofor Grundfos JP-PT1
W tym wariancie nie jest potrzebny zbiornik. Sterownik PM dodatkowo zabezpiecza pompę przed pracą na sucho oraz ma wbudowany zawór zwrotny na tłoczeniu, co zapobiega przepływowi wstecznemu. Ciśnienie załączania jest stałe i wynosi 1,5 bara.
Wszystkie pompy i hydrofory są testowane na mokro a przeprowadzone testy trwałości na etapie prac rozwojowych gwarantują ich długie i bezawaryjne użytkowanie.
Pompy JP posiadają atest Państwowego Zakładu Higieny dopuszczające stosowanie ich do wody pitnej oraz wiele innych certyfikatów zgodności produktu z przepisami Unii Europejskiej dotyczącymi zdrowia, bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Jeżeli użytkownicy stosują hydrofory do zasilania domów w wodę pitną, atest PZH jest niezbędny. Z tego powodu pompy i hydrofory z takim atestem są szczególnie cenione na naszym rynku.
Oferta pomp JP oraz hydroforów JP jest wyjątkowo szeroka (16 modeli) a przystępna cena jest dodatkową zachętą do zakupu tych urządzeń.