POMPA OBIEGOWA W INSTALACJI CENTRALNEGO OGRZEWANIA CO TRZEBA, A CO WARTO WIEDZIEĆ?

POMPA OBIEGOWA W INSTALACJI CENTRALNEGO OGRZEWANIA CO TRZEBA, A CO WARTO WIEDZIEĆ?

W instalacjach centralnego ogrzewania stosuje się coraz sprawniejsze kotły oraz rury i grzejniki o małej pojemności. Tu sama grawitacja nie zapewni obiegu wody – trzeba ją wesprzeć pompą obiegową, ale jej niewłaściwy montaż w instalacji może spowodować komplikacje w komfortowym działaniu ogrzewania. Niby wszystko jest oczywiste, ale już odpowiedź na pytanie, w którym punkcie instalacji powinna znaleźć się pompa, nie jest jednak wcale takie proste!

Ogólne zasady montażu pompy są znane. Montuje się ją bezpośrednio na rurociągu za pomocą śrubunków (dwuzłączek gwintowanych). Można ją zainstalować na rurze zasilającej lub powrotnej:

  • zgodnie ze strzałką na korpusie wskazującą wymagany kierunek przepływu wody,
  • tak, aby oś pompy była w położeniu poziomym,
  • w miejscu łatwo dostępnym.

Przed i za pompą, należy zamontować zawory odcinające – dzięki temu podczas konserwacji i przeglądu pompy nie trzeba będzie całej instalacji opróżniać z wody.

W przypadku kotła wyposażonego w automatykę sterującą, zabezpieczającą przed zbyt wysoką temperaturą, pompę obiegową warto zamontować na zasilaniu. W ten sposób unikniemy szkodliwego zasysania powietrza do instalacji. Jeśli jednak kocioł nie posiada takich zabezpieczeń, temperatura wody może okresowo bardzo wzrastać, co grozi jej „zagotowaniem”. Gorąca woda, a czasami nawet para, może trafiać do pompy, powodując uszkodzenie wirnika lub łożysk. W takiej sytuacji bezpieczniej jest umieścić pompę na rurze powrotnej. Wówczas jednak ciśnienie będzie niższe, co znów może skutkować zasysaniem powietrza – należy więc usunąć wszelkie nieszczelności i zamknąć wszystkie odpowietrzniki.

Lokalizacja pompy i położenie naczynia wzbiorczego

Nie bez znaczenia jest również właściwa lokalizacja pompy względem naczynia wzbiorczego. Jeśli chcemy zamontować pompę tak, by naczynie wzbiorcze znalazło się po jej ssawnej stronie, musi się ono znajdować min. 30 cm ponad najwyżej umieszczonym grzejnikiem. Jeśli naczynie wzbiorcze znalazło się po tłocznej stronie pompy, powinno znajdować się powyżej pompy – ale nie niżej niż 0,7 jej wysokości podnoszenia. Pompa o zbyt dużej wysokości podnoszenia, tłocząca wodę w kierunku naczynia wzbiorczego, może spowodować jej przelewanie się. Umiejscowienie pompy będzie więc zależeć od parametrów wybranej pompy i wysokości, na jakiej znajduje się naczynie wzbiorcze.

Jak zabezpieczyć się przed najczęstszymi komplikacjami w działaniu systemu centralnego ogrzewania wspieranego pompą obiegową?

  1. Głośna praca instalacji

Jeśli instalacja c.o. wyposażona jest w zawory termostatyczne, wzrost temperatury w pomieszczeniu ponad wartość nastawioną na głowicy termostatu powoduje przymykanie zaworu i wzrost ciśnienia w instalacji. Często powoduje to głośną pracę instalacji. Można temu łatwo zapobiec przestawiając pompę na niższy bieg. Warto również stosować pompy z płynną, elektroniczną regulacją obrotów silnika, samoczynnie dostosowujące się do zmiennych przepływów wody w instalacji grzewczej i utrzymujące stałą zadaną wartość ciśnienia.

  1. Problemy z rozpaleniem kotła

W warunkach kiedy kocioł jest wygaszony, a pompa obiegowa pracuje, dochodzić może do wychłodzenia wymiennika kotła. Powodować to może schłodzenie spalin i słaby ciąg kominowy, a tym samym problemy z rozpaleniem kotła. Dość łatwo wyeliminować ten problem wyłączając pompę w czasie przerwy w grzaniu, a włączając dopiero po rozpaleniu kotła.

  1. Brak energii elektrycznej lub awaria pompy

Unieruchomienie pompy spowodowane awarią lub brakiem prądu ogranicza przepływ grawitacyjny, co w konsekwencji może doprowadzić do przegrzania kotła, gdyż ciepło nie będzie odbierane przez grzejniki. Rozwiązaniem problemu jest zamontowanie równolegle do pompy „obejścia” z zaworem różnicowym (zestaw różnicowo-pompowy). Wywołany pracą pompy przepływ wody grzewczej pod ciśnieniem utrzymuje zawór w stanie zamkniętym, zaś w razie wyłączenia pompy zawór otwiera się i woda przepływa grawitacyjnie przez obejście.

Zestaw idealnie W-PASSowany w instalację

Innowacyjnym rozwiązaniem tego problemu jest zestaw różnicowo-pompowy W-PASS, przeznaczony do zabezpieczenia grawitacyjnej instalacji centralnego ogrzewania z kotłem na paliwo stałe (węgiel, miał, drewno) przed wzrostem temperatury i ciśnienia w przypadku braku zasilania elektrycznego lub awarii pompy. Niepracująca pompa stwarza zbyt duże opory przepływu uniemożliwiając obieg grawitacyjny, co przy działającym kotle może doprowadzić do uszkodzenia samego kotła, jak i całego układu. Zastosowanie zestawu automatyzuje pracę instalacji – w przypadku braku energii elektrycznej lub awarii pompy następuje samoczynne otwarcie zaworu różnicowego, umożliwiając w ten sposób obieg grawitacyjny. Zestaw różnicowo-pompowy może być wyposażony w rożne typy pomp bezdławicowych.

Jak to działa?

W normalnych warunkach pompa pracująca w zestawie różnicowo-pompowym W-PASS wymusza obieg wody w instalacji grawitacyjnej, a jej przepływ następuje przez otwarte zawory odcinające, filtr osadnikowy i nią samą. Ciśnienie wytwarzane przez pompę dociska kulę zaworu różnicowego do gniazda zamykającego zawór różnicowy, w tym momencie jest on zamknięty, a obieg wody w układzie jest wymuszany przez pompę. Przy braku zasilania gumowa kula unosi się, zawór różnicowy zostaje otwarty i rozgrzana ciecz grawitacyjnie przepływa przez instalację.

Montaż zestawu

Zestaw różnicowo-pompowy należy montować wewnątrz budynku na prostym, pionowym lub poziomym odcinku rurociągu, przy czym dla rurociągu pionowego dopuszczalny kierunek przepływu jest tylko z dołu do góry, a w położeniu poziomym pompa musi znajdować się zawsze poniżej zaworu różnicowego.

Podczas montażu należy zwrócić uwagę, by:

  • ciśnienie instalacji nie przekraczało dopuszczalnego ciśnienia roboczego zestawu różnicowo–pompowego 1,0 MPa, a dla wyposażonego w termomanometr 0,4 MPa.
  • wymagany kierunek przepływu był zgodny ze strzałką na korpusie zestawu różnicowo-pompowego
  • woda w instalacji c.o. była uzdatniona, a instalacja niezamulona,
  • instalacja wraz z zamontowanym zestawem była wypełniona cieczą i odpowietrzona,
  • oś silnika pompy ustawiona była poziomo
  • zawory grzybkowe znajdowały się w stanie prawie całkowitego otwarcia
  • przed i za zestawem różnicowo-pompowym nie były montowane żadne zawory odcinające

Przy pierwszym uruchomieniu należy upewnić się, czy zawory grzybkowe są w stanie całkowitego otwarcia. Pompy wyposażone w korek odpowietrzający należy odpowietrzyć poprzez jego odkręcenie i uruchomienie pompy przez ok.10 minut z nastawą charakterystyki z największą wysokością podnoszenia. Podczas pracy pompa sama się odpowietrza. Zgromadzone powietrze w zestawie może powodować głośną pracę urządzenia – zmniejszenie poziomu hałasu świadczy o odpowietrzeniu zestawu. Jeżeli na wrzecionach zaworów grzybkowych wystąpi nieznaczny przeciek, należy dokręcić dławiki w zaworach, aby przeciek ustąpił.

Jakakolwiek czynność serwisowa – czyszczenie filtra czy wymiana pompy – nie wymaga zdemontowania zestawu i spuszczania wody z instalacji. Dodatkowo wykonany króciec z gwintem wewnętrznym 1” umożliwia opcjonalne podłączenie dostępnej w naszej ofercie grupy bezpieczeństwa (GrB LFP).

W-PASS to pierwszy na rynku zestaw różnicowo-pompowy wykonany w formie monoblokowego odlewu żeliwnego. Wysokiej jakości powłoka antykorozyjna wykonana w technologii kataforezy (KTL) zapewni jego długie użytkowanie w ekstremalnych warunkach pracy. Specjalnie dobrane elementy zestawu razem tworzą profesjonalnie działający mechanizm.