Zawory elektromagnetyczne w funkcji zaworów pierwszeństwa

Zawory elektromagnetyczne w funkcji zaworów pierwszeństwa

Od wielu lat w funkcji zaworu pierwszeństwa (tj. do odcinania instalacji wody użytkowej wewnątrz budynku na wypadek pożaru tak, aby zapewnić na ten czas maksymalne ciśnienie w instalacji hydrantowej) stosowane są zawory elektromagnetyczne, najczęściej w połączeniu z presostatem. Zagadnienie to zostało szczegółowo przedstawione na filmie instruktażowym.

Zalety stosowania zaworów elektromagnetycznych:

  • Pomiar spadku ciśnienia za pomocą presostatu bezpośrednio w instalacji hydrantowej a nie w punkcie montażu zaworu na instalacji socjalno-bytowej, co zapewnia poprawność zadziałania
  • Możliwość sterowania pracą zaworu bezpośrednio z systemu sygnalizacji alarmu pożaru SSP/SAP
  • Kontrolowane odblokowanie wody bytowej przy zastosowaniu presostatu z funkcją “minimum reset”
  • Układ ręcznego otwierania, który umożliwia ręczne otwarcie elektrozaworu – gwarancja dostawy wody w przypadku braku napięcia zasilania

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. nr 109, poz. 719) dopuszcza możliwość przyłączania przyborów sanitarnych do przewodów zasilających instalacji wodociągowej przeciwpożarowej pod warunkiem, że w przypadku ich uszkodzenia nie spowoduje to niekontrolowanego wypływu wody z instalacji (§25.8). Zgodnie z §25.9 możliwość poboru wody do celów przeciwpożarowych o wymaganych parametrach ciśnienia i wydajności powinna w budynku być zapewniona niezależnie od stanu pracy innych systemów bądź urządzeń. Powszechnie stosowanymi w takich aplikacjach zaworami odcinającymi są zawory elektromagnetyczne otwierane i zamykane poprzez załączanie i wyłączanie napięcia elektrycznego.

Sterowanie pracą zaworu może odbywać się w jeden z poniższych sposobów:

  • Za pomocą wyłącznika elektrycznego umieszczonego w miejscu, do którego istnieje dostęp także w przypadku pożaru budynku.
  • Poprzez sygnał ze sterownika instalacji przeciwpożarowej. Zamknięcie zaworu następuje automatycznie w momencie wykrycia pożaru.
  • Poprzez presostat mierzący ciśnienie w instalacji hydrantowej. Wówczas zamknięcie zaworu następuje automatycznie w momencie wykrycia spadku ciśnienia w instalacji przeciwpożarowej.

Zawory elektromagnetyczne do instalacji przeciwpożarowych - nota aplikacyjna (PDF)