Zbiorniki buforowe SAS BST

Zbiorniki buforowe SAS BST

Niedawno do naszej oferty dołączyły zbiorniki buforowe. Buforowe zbiorniki ciepła inaczej nazywane zbiornikami akumulacyjnymi przeznaczone są do magazynowania energii cieplnej wygenerowanej przez urządzenia grzewcze, takie jak pompy ciepła, kotły stałopalne czy kotły gazowe. Nie należy mylić ich ze zbiornikami CWU, których zadaniem jest gromadzenie wody na potrzeby użytkowe domowników. W buforach magazynowana jest woda zasilająca układ instalacji grzewczej centralnego ogrzewania.

Bufory są niezbędne w instalacjach z nowoczesnymi kotłami zasypowymi, w tym z naszymi kotłami VARMO. Aby kotły te spełniały restrykcyjne wymogi co do niskoemisyjności muszą pracować z mocą nominalną. Zadaniem zbiorników akumulacyjnych jest magazynowanie okresowego nadmiaru energii, w sytuacji zmiennego zapotrzebowania na ciepło dla potrzeb grzewczych. Dodatkowo zastosowanie zbiornika wpływa na pełne wykorzystanie ciepła powstającego w procesie spalania, kocioł pracujący z mocą nominalną uzyskuje najwyższą sprawność przy zachowaniu emisji zanieczyszczeń na poziomie poniżej dopuszczalnych wartości określonych przepisami. Wytworzona w kotle energia podczas procesu spalania paliwa zostaje stopniowo przekazana za pośrednictwem czynnika grzewczego do izolowanego zbiornika akumulacyjnego. Może ona zostać wykorzystana w późniejszym okresie w miarę wzrostu zapotrzebowania na ciepła na cele instalacji grzewczej, np. centralnego ogrzewania czy ciepłej wody użytkowej.

Zbiorniki buforowe są szczególnie polecane w instalacjach z pompami ciepła gdzie ich zadaniem jest zwiększenie tzw. zładu wody, czyli pojemności wodnej instalacji. Wpływa to na zmniejszenie liczby załączeń pompy ciepła, co przekłada się na wydłużenie żywotności sprężarki i tym samym całego urządzenia. Ponadto energia zgromadzone w buforze może posłużyć do odszraniana parownika pomp ciepła powietrze-woda. Możliwe jest to poprzez odwrócenie cyklu pracy pompy ciepła – czynnik o wysokiej temperaturze wtłaczany jest na parownik dzięki energii zgromadzonej w buforze.

Nasze zbiorniki buforowe SAS BST wyposażone są w króćce przyłączeniowe umożliwiające podłączenie do nich kilku źródeł ciepła. Dostępne są w pojemnościach 100 l, 200 l, 300 l, 400 l, 500 l, 600 l, 800 l i 1000 l, co pozwala na optymalny dobór do potrzeb danej instalacji. Dzięki wysokiej jakości izolacji termicznej straty ciepła ograniczono do minimum. Instalacja grzewcza doposażona w zbiornik buforowy to sposób na obniżenie kosztów ogrzewania co w dobie kryzysu energetycznego.

Dane techniczne:

- rozstaw muf przyłączeniowych 90 (lub 180 na zamówienie) – umożliwia montaż blisko ściany, ograniczając tym samym zajmowane miejsce w kotłowni,
- w zbiornikach SAS BST 800/SAS BST 1000 - możliwość zwiększenia średnicy przyłączy króćców zasilania i powrotu 2”, celem zmniejszenia oporów hydraulicznych (opcja),
- możliwość demontażu izolacji termicznej za pomocą zamka błyskawicznego,
- zewnętrzne wykończenie zbiornika pianką poliuretanową i estetycznym pokrowcem typu skay,
- króćce przyłączeniowe 6/4” GW rozmieszczone równomiernie na całej wysokości zbiornika,
- możliwość zastosowania grzałki elektrycznej, przyłącze 6/4”,
- zbiorniki buforowe SAS BST przy współpracy z różnymi źródłami ciepła pozwalają obniżyć koszty ogrzewania poprzez funkcję magazynu ciepła,
- możliwość zasilania zbiornika z kilku źródeł ciepła oraz przekazywania energii cieplnej na instalację grzewczą, wymagającą zróżnicowanych temperatur medium,
- dennice zbiorników zaizolowane termicznie.

Instalatorze! Zapraszamy na szkolenia autoryzacyjne!

Cyklicznie w naszej firmie organizowane są szkolenia dla autoryzowanych instalatorów i serwisantów naszych urządzeń grzewczych. Szkolenia odbywają się stacjonarnie w siedzibie naszej firmy w Busku-Zdroju i trwają jeden dzień. Udział w naszych szkoleniach jest całkowicie bezpłatny!

Podczas szkoleń skupiamy się na maksymalnym przekazaniu wiedzy technicznej niezbędnej do przeprowadzania prawidłowego montażu, uruchamiania i serwisu kotłów i pomp ciepła. Staramy się aby grupy były kameralne, tak aby każdemu z Was móc poświęcić odpowiednią ilość czasu. Jeżeli jesteś zainteresowany wzięciem udziału w szkoleniu z kotłów gazowych, pomp ciepła lub kotłów na paliwa stałe to serdecznie zapraszamy do kontaktu pod adresem mailowym: zielonastrefa@sas.busko.pl.

Jednocześnie przypominamy, że do montażu naszej pompy ciepła VESTA nie są potrzebne uprawnienia f-gaz.

Monoblokowa pompa ciepła SAS VESTA pracująca na naturalnym czynniku roboczym – propanie R290 sprzedawana jest w systemie CTI (Complete To Install). Oznacza to, że użytkownik otrzymuje urządzenie w pełni kompletne, wyposażone w podzespoły gotowe do montażu co przekłada się na oszczędności poprzez zakup jednego skonfigurowanego do pracy zestawu.

Standardowe wyposażenie pompy ciepła VESTA obejmuje:

- Hermetyczny układ chłodniczy wypełniony naturalnym czynnikiem chłodniczym R290 (propan)
- Obudowa ze stali nierdzewnej
- Układ bez grzałki tacy ociekowej
- Miernik przepływu
- Wentylator o zmiennej wydajności
- Sterownik elektronicznego zaworu rozprężnego
- Druga skrzynka elektryczna z regulatorem pompy ciepła i licznikiem energii elektrycznej
- Panel zarządzający z funkcją regulatora pokojowego
- Moduł zarządzania pracą grzałek elektrycznych w zbiorniku buforowym i zbiorniku CWU
- GeHydroblock z pompą obiegową sterowaną sygnałem PWM, siłownikiem do przełączania pomiędzy wodą c.o. a c.w.u., zaworem bezpieczeństwa, przetwornikiem ciśnienia instalacji hydraulicznej
- Moduł internetowy do zdalnego zarządzania pracą pompy ciepła
- Zestaw czujników temperatur, przewodów elektrycznych o długości 5 m.

W przypadku naszej pompy ciepła zarówno klient jak i instalator mają zagwarantowane wsparcie techniczne polskiego producenta z ponad 40-letnim doświadczeniem w branży urządzeń grzewczych.